Медичні установи села Джурин

Професійна медицина в Джурині з’явилася на початку ХІХ століття, коли Росія назавжди витіснила Польщу з Правобережної України. Архівні документи свідчать, що на той час в селі було два так званих «ротних лєкаря». Мабуть, це були звичайні армійські фельдшери, які надавали населенню невелику медичну допомогу.

В 30 – х роках ХІХ століття, коли місцевий поміщик П. Сабанський збудував собі цукроварню, медицина стала на вищий рівень. На кошти родини Сабанських була збудована невеличка амбулаторія з лікарем, кількома фельдшерами та санітарами (зараз там рентгенкабінет). Ця маленька лікарня надавала допомогу робітникам цукроварні, але не відмовляла й іншим людям.

В буремні 1918 – 1920 рр лікарня в Джурині була майже знищена. Лише з 1926 р, коли відновив роботу цукровий завод, вона знову запрацювала. Першим головним лікарем в селі був Ізралевич. За 30 – ті роки ХХ століття лікарня стала пристойним, як на той час, медичним закладом. Перед війною в Джуринській лікарні виконували навіть хірургічні операції.

Страшним ударом для лікарні стала війна. Під час бомбардування німецькою авіацією цукрового заводу кілька бомб впало і на територію медичного закладу. Була пошкоджена покрівля, вибило вікна. Багато лікарів було мобілізовано в Червону Армію, інші евакуювалися. За період румунської окупації 1941 – 1944 рр в лікарні працювали кілька фельдшерів, які могли давати людям лише просту медичну допомогу.

Відродження лікарні почалося після війни, особливо з 1946 р, коли Джурин знову став райцентром. Головним лікарем тоді був Андрухов. Почали появлятись лікарі з вищою освітою. З 1950 р лікарню очолив молодий хірург Смалюх В.Й. За період його керівництва лікарня докорінно змінила свій вигляд. Було реконструйовано існуючі приміщення. Зведена нова будівля пологового відділення, на місці колишньої панської конюшні було збудовано поліклінічне відділення.

У 1983 р. після тривалої хвороби помер Смалюх В.Й. З 1983 р по цей час очолює лікарню Нагорний О. І. За останні двадцять років, не дивлячись на суцільну кризу в державі, лікарня зуміла вистояти. Успішно працює терапевтичне відділення (Кутаф’єв В.Б.), неврологічне відділення (Нагорна Л.В.), дитяче відділення (Ткачук Н.Ф.). Джуринська лікарня є дільничною, тобто вона надає медичні послуги не тільки жителям свого села, а й жителям із навколишніх сіл. Якісно і добросовісно працюють в лікарні сімейні лікарі: Кормош В.І., Кормош Н.О., Попович Г.Т., Сливська Т.П.

У 50 – 70 –х роках ХХ століття була в Джурині ще одна лікарня. Це туберкульозний диспансер. Розташовувався цей медичний заклад в приміщенні колишньої військової частини. Зараз там терапевтичне відділення Джуринської лікарні.
Є в Джурині ще один заклад, без якого не може існувати медицина, – це аптека. З’явився цей заклад в селі, мабуть, в кінці ХVІІІ століття. До цих пір збереглися рецептурні листи Джуринської аптеки датовані 1834 р. Зараз Джуринська аптека – приватна установа. Очолює її Добрий А.М.

Українці – хліборобська нація. Робота на землі, доглядання коней, корів та інших тварин було суттю наших предків. Здоров’ям тварин піклується ветеринарія. Є така лікарня і в Джурині. Повна назва її – Джуринська дільнична лікарня ветеринарної медицини. Розташована вона на виїзді з Джурина у південному напрямі по дорозі на Сапіжанку – Томашпіль. Саме місце розташування лікарні говорить про її вагомість та давність. Колись це був жвавий поштовий тракт на Ямпіль, навпроти, трохи нижче, був заїжджий двір. Тож подорожні завжди могли скористатися послугами джуринських ветеринарів. З часом територія ветеринарної дільниці розширювалася, приміщення добудовувалися. Зараз лікарню ветеринарної медицини очолює Трач Т.Т.